Varis Tedavi Yöntemleri

Varis Tedavi Yöntemleri KRONOLOJIK GELİŞME

STRİPPİNG ( TEL İLE ÇEKME )
Ameliyat hastane ortamında genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Bu uygulamada bacağın varis olan bölümü boyunca bazı yerlerde kesiler oluşması gerekir.
Bacakta açılan bir kesiden spiral bir telle kasığa kadar gidilir. Tek bir hatta, damarın kıvrımlı olduğu yerlerde kesiler kaçınılmaz olarak oluşur. Kasığa kadar uzatılan telin diğer ucu kasıkta ayrı bir kesiyle tespit edilir ve ayak bileğinden kasığa doğru çekilerek bu tele bağlı varis damarları çıkarılır.
Ameliyattan sonraki 12-14 gün içinde dikişler alınır.

SKLEROTERAPİ ( VARİS KURUTMA YÖNTEMİ )
Latince "skleroterapi" adı verilen bu tedavi bir varis kurutma yöntemidir. Enjektör yoluyla verilen ilaç damar iç çeperini bozar ve sonrasında uygulanan bandaj damarı büzüştürür ve duvarların birbirine yapışmasını sağlar. Bu yapışma gerçekleştiğinde oradan damar yoluyla kan geçmez, dolayısıyla genişlemesi de mümkün olmaz.
Hastalığın kılcal varis veya yan dal varisi oluşuna göre belirli günlerde uygulanacak dozlarla varis kurutma etkisi yaratan ilaç damara uygulanır. Orta şiddette bir yan dal varisi için ortalama 8-10 seans uygulanır. Her bir seans 20-25 dakika sürer. Seanslar gün aşırı ya da 2-3 gün arayla gerçekleştirilir.
Tedavi ortalama 10-14 gün boyunca yapılır. Amaç varisi tamamen yok etmek olduğundan kontroller için daha uzun bir süreye ihtiyaç duyulur.

LASER ( LAZER TERAPİ )
Lazer uygulaması ile varislerin tedavisi iki şekilde olur. Eğer lazer tedavisi cilt üzerinden yapılacak olursa bu tür tedavi kılcal varisler ve daha önceden de belirttiğimiz daha geniş yan dal varisleri için uygulanabilir.Eğer lazer tedavisi fiberoptik kateterle damar içine iletilirse ki biz buna "ENDOLİMÜNAL LASER TEDAVİ YÖNTEMİ" diyoruz, bu tedaviyle ameliyat yapılması şart diye teşhis koyduğumuz varisleri tedavi etmek gerçekleşmektedir. Burada fiberoptik kateterle damar içindeki kanın buharlaştırılması ve damarın daraltılması ile varis hastalığının tedavisi mümkün olur.

Bu yöntemin avantajlarını şöyle açıklamakta fayda var.

1. Tedavi süresi 40-50 dakika ortalama
2. Lokal (Tumescence anestezi) ile uygulanabiliyor.
3. Uygulama sonrası derhal ayağa kalkış
4. İş gücü kaybı yok, normal yaşantıya devam
5. Yan etkileri diğer yöntemlerle mukayese edildiğinde minimal
6. Genel anestezi yok
7. Ekonomik açıdan uygun

2000 yılından beri batıda ve bizde de 2002 yılından bu yana uygulanan bu yöntem neticeleri itibariyle çok başarılı.

Ayrıca cilt üzerinden kılcal damarlara ve nispeten irice yan dal varislerine de uygulanan Lazer Tedavisi yukarıda bahsedilen Scleroterapi-İlaçla Varis kurutma ile de kombine edilerek kısa sürede varislerin tedavisini gerçekleştirmektedir.